Únor 2017

Multi-vita-míň ?

19. února 2017 v 21:47 | Sonji
Možná Vám teď trochu pokazím náladu, potom, co sepíšu otřesnou baladu, snad Vás tím o spánek nevokradu..

Ano, vypůjčila jsem si z Iva Jahelky citát a ještě si ho předělala k obrazu svému. A ano, je to kontroverzní, zprofanované a vůbec fuj téma, které do nás média v dnešní době hustí ze všech stran.

Před časem na podobné téma uveřejnil Žabák svou seminárku ze školy, Večernice kdysi v minulém století psala o tom, jak ji naopak považují za sluníčkáře. Já se pod jejím článkem naopak zmínila, že se považuju za rasistu a xenofoba, ale Večernice tvrdí, že názorem se neliším od jejího.

Prosazuju - žít a nechat žít. Ale dnešní společnost dneska dělá přesný opak. Vezměme to od začátku. Tenhle článek jsem nazvala: Multivitamíň. Proč? Protože všude kolem je spousta keců a tlachů o multikulturalitě a toleranci a já už mám plný zuby né té myšlenky samotné, ale toho, jak ji do nás rvou ze všech stran. Je to medvědí služba, ale holt - cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly.

Trocha etymologie na úvod: multi- z latinského multus,-a, -um = mnohý; vita- opět z latiny vita,-ae, f. = život; a slovo "míň" není nutné v českém prostředí dlouze vysvětlovat.

Co tedy vidím, když se rozhlédnu kolem sebe? Vidím neskutečnou mediální blamáž a masáž gigantických rozměrů, která v historii má obdoby jen v jediném historickém údobí - a tím je "socialismus". Možná se budete smát, ale já vidím mezi myšlenkami multikulturality a myšlenkou komunismu spoustu podobností a to se nesnažím tyto dvě ideje srovnávat.

Tak předně: u obého platí, že myšlenka sice pěkná, provedení ne až tak úplně pěkné. Stejně, jako nikdy nebude 100% lidí, kteří by si chtěli být rovni, tak stejně tak vysoká pravděpodobnost je, že se 100% lidí bude mít rádo bez ohledu na národ, rasu, přesvědčení, velikost bot a délku jazyka. Idea je pěkná, leč... můj názor v tomhle bodě je ten, že řadě lidí ani tak moc nevadí jiná národnost, přesvědčení, víra, barva, nebo velikost batohu. Dokonce by se asi srovnali s myšlenkou spolužití, ale za základní kámen úrazu považují to, že jim někdo vnucuje přesvědčení, co si mají a nemají myslet. Víra je každého věc. Můžou člověka přinutit, aby se jinak oblékal, jinak choval, jinak jedl - ale čemu skutečně věří, to je na každém jednotlivci. A právě proto se nám tak zajídá to neustálé vnucování myšlenky lásky ke všemu lidstvu.

Už dávno jsem ztratila iluze o lidství, pravdě, lásce, co vítězí nad lží a nenávistí. Lidé jsou ve své vlastní podstatě zlí a sobečtí a chtějí se mít hlavně oni sami dobře. Ano, samozřejmě, jsou lidé, kteří obětují svůj život a majetek ve prospěch ostatním, pro druhé - a těm všechna čest a sláva. Ale obávám se, že jsou v dnešní době spíše bílé vrány. Jsem daleka tvrzení a globalizování, že "všichni muslimové jsou zlí", "všichni Romové nepracují a jsou nepřizpůsobiví" a podobných stereotypů. Znám několik slušných a vzdělaných muslimů, stejně jako několik pracujících a vzdělaných Romů. Ano, několik, jsem jen malý člověk.

Nicméně - jak jsem už říkala, víra je každého věc a tak by k ní mělo být přistupováno. Chápu, že sice možná Korán učí, že žena má být ctná a odhalovat se jen svému manželovi. To respektuji. Stejně jako respektuji, že si jejich víra žádá, aby si ženy zahalily hlavu při vstupu do mešity. Respektuji to. Nechápu však, ale možná je to mým nedostatečným vzděláním, jaký je rozdíl mezi tím, když zakryje vlasy a krk, než když je má viditelné? Jsem ženská a nemyslím si, že to, kdy mi koukají vlasy a krk ze mě dělá víc nebo míň sexy žábu, než když mám šálu a čepici. Tomuhle bodu, přiznám se, nerozumím. Třeba se najde někdo, kdo mi to vysvětlí?

Já sama jsem poměrně konzervativní. Nebudu propagovat minisukně a odhalené...ledascos. Občas je to fakt ústřel. Někdy by se řada Evropanek měla dvakrát zamyslet nad tím, co má, resp. NEMÁ na sobě, než vyjde ven. Osobně si říkám, že ty maličké sukničky připomínající širší pásek taky úplně nepatří na ulici a ano, považuju to za podobný druh exhibicionismu...jako muslimský šátek na hlavě v Evropské společnosti.

Vím, že nazývat nošení šátku exhibicionismem zavání průs..em. Nicméně - neobrátí se většina lidí za holkou v šátku úplně stejně, jako by se obrátili za ženskou, která jde po Václaváku na vysokých podpatcích, zatímco jí koukají obě půlky vzadu a obě kůzlata vepředu? Obojí je extrém. Jediný rozdíl je, že ten první raději rovnou odsoudíme a na ten druhý dost často rádi podíváme.

Šátek totiž chca-nechca, přitahuje u nás více pozornosti, než když by ty holky chodily oblékané, takříkajíc - běžně. Pravděpodobně by si nikdo nevšiml delšího "pláště", delších rukávů, kalhot a nebo šatů pod kolena nebo ke kotníkům. Měla jsem tu čest celkově s 5 muslimskými ženami. Dvě byly rodilé Afghánky, které v období dospívání utekly před válkou do Čech. Nikdo by si ničeho nevšiml. Naučily se perfektně česky, chodily do českých škol a že jednou ročně přinesly omluvenku "Oslava konce Ramadánu", nikoho netrápilo. Mělo to stejnou vypovídající hodnotu pro nás, jako naše zprofanované "Rodinné důvody". Mezi sebou hovořily persky, ale s ostatními česky. Odmaturovaly z češtiny, stejně jako my ostatní. Další byly holky, které měly arabského tatínka a dvě se i provdaly za muže z arabské komunity. Jedna se i rozvedla a měla holčičku s manželem ve střídavé péči. Právě od této ženy jsem slyšela nejmoudřejší věty, co se islámu a jeho veřejných projevů týče. Ona taky věřila, ale považovala to za svou věc. Když se někdo zeptal, ochotně vysvětlila, řekla svůj názor, ale netvrdila nikdy, zda je správný a nebo špatný. Nikdy nenosila sice kraťasy, ale tříčtvrťáky, šaty a nebo sukni. Šátek si brala jedině do mešity, kde měl v místních poměrech své opodstatnění.

Vlastně žádná ze zmíněných dam se nezakrývala. Chodily oblékané čistě a ctnostně, ale ne tak, aby to zbytečně dráždilo. A proč nás to dráždí? Protože máme někde v podvědomí zakódovanou průměrnost, ve které nás vychovali od dětství. Hřebík, který vyčnívá, dostane kladivem. Můžu jít po ulici úplně normálně oblečená, ale pokud to oblečení bude svítivě růžové, tak můžu garantovat, že to přitáhne pohledy kolemjdoucích, a bude jedno, jestli mám na sobě montérky, nebo velkou večerní.

....a..a...a...vo tom to celý je.

Non, je ne regrette rien

10. února 2017 v 22:00 | Sonja
Znáte ten pocit, když najdete nějakou věc z minulosti, nebo třeba z dětství a zaplaví vás emoce?
Já to zažila dvakrát. Jednou, když jsem objevila někollik táborových zpěvníků a tak jsem celý odpoledne seděla v pokoji na zemi a musela jsem přezpívat si všechny, co tam byly - Ó, pane náš; Tři přání; Plný rozporů, Simeon, Cizinec, Mlha nad kanálem, Čarodějnice z Amesbury a spousta dalších..a u toho jsem brečela, ale zároveń mi bylo...smutno krásně. Prostě přehršel emocí, vzpomínek na dobu dětství a dospívání, na tábory, na hry, na lidi... a bylo to taková katarze.V malém.

A dneska? Mám se stěhovat, takže jsem otevřela gauč, kde měla být celá sbírka ovcí...a jala se je sbírat do pytle...
Jenže...
to jsem nečekala, co všechno obsahují za vzpomínky.
Každý dotek. Každé pohlazení. Každá jediná z nich.

Non, je ne regrette rien ... Jen mě zaplavily vzpomínky, nikoli na to, co není, ale na to, co bylo. Veškeré emoce, souvislosti...
A pak si říkám - kruci, ale - kde je Ta Fialová, Ta Růžová, Ta Šedá, Ta-co-zní-jako-když-zvrací, Ta s mikinou, Robokop a Terminátor...
Zkrátím to. Postrádám něco kolem 160 ovcí. Nevím, jestli mám vyhlásit pátrání, nebo prostě odešly za lepším.
Nepamatuju se, kam by šly.

Nejsem nějak vázaná na moc věcí, ale jak to přišlo, tak jsem nevěděla, co je vlastně správně. Mám si je nechat? věnovat je na charitu ? Nechat si ty nejdůležitější ? A který jsou to ty nejdůležitější ? Všechny ?

Obojí je špatně. Nechat si je, i se jich vzdát. Ale ...asi ještě nejsem připravená se jich vzdát, snad časem...

Tak šel čas

6. února 2017 v 15:40 | Sonja
Tak jsem zase zpět.
Mám asi ráda dna, protože jsou tak skvělá v tom, že se člověk od nich může odrazit. Po neskutečně dlouhý době jsem mluvila se ségrou a ačkoliv jsem zase byla ten nejhorší na celém světě, mám přesto z toho i z části dobrý pocit, že jsme konečně pojmenovali ten problém mezi náma dvěma.

Jmenuje se BORDEL.
Ahoj. Já jsem Sonja a jsem taky Bordelář. Asi je pravda, že v mém případě je to diagnóza, leč, neumím se s tím moc sama vypořádat. Vzhledem k tomu, že moje dětství vypadalo tak jak vypadalo - a ne, nechápejte mě špatně- já měla krásný dětství. Věčně někde v luftě, visela za nohu ze stromu, lítala po venku a věčně někde odřená, věčně na šití, ať už se jednalo o oblečení a nebo moji vlastní kůži. Ale zpět. Vlastně nikdy nikdo mě neučil, jak se starat o sebe nebo o dům. Na všechno jsem si musela tak nějak přijít sama, protože máti v tomhle bodě nějak nefungovala a tátův systém byl ten, že věci vzal a vyházel na jednu hromadu.
Problém byl ten, že na mě to nefungovalo. Já tam totiž tu hromadu buď nechala a nebo jsem ji vrátila tam, kde byla původně, aby mi nepřekážela v cestě.
Takže jsem se nikdy nenaučila, jak to má vypadat správně.
Ano, umím utřít prach, podlahu, vysát, umýt okna, uvařit, vyprat a pověsit prádlo. Nechodím špinavá a jsem až úzkostlivě čistotná v některých oblastech života. Ale to tak nějak samo. Okolnostmi i průběhem života.
Absolutně mi však uniká, proč bych měla každých čtrnáct dní převlíkat postele (už jen proto, že to je činnost, kterou skutečně a upřímně nenávidím), když to stačí jednou za dva nebo tři měsíce. Ne, nesmrdí, moje povlečení nikdy nemrdí, jen když na jedné z těch postelí dlouho neležím, tak na ni padá prach a já tam pak to prostěradlo vyprat prostě musím...
V současný chvíli si potřebuju tak nějak odpočinout od všeho, co má nco suvisejícího s mou rodinou. Ne, že bych je nechtěla vidět, vídat, navštěvovat, to ne, ale chci mít většinu dne pokoj sama pro sebe. A vědět, že když přijdu domů, že nedostanu nálož hned mezi dveřmi, za co všechno můžu (včetně první světové války a vraždy obou Kennedyů)...
Eliška v práci mě naučila úžasnou věc - neříkat špatné zprávy lidem hned po příchodu. Popřát dobré ráno (hezký den, ahoj...etc), nabídnout nápoj či jiné občerstvení...a teprve, až se ten druhý usadí, tak sputit s přílivem zpráv, ideálně je promixovat. Hlavně až bude ten dotyčný převlečený, aby nemohl hned utýct.
A praktikuju to. Akorát jsou zajímavé ty pohledy, které následují po : " Jé, ahoj Jirko, ráda tě vidím. Nedáš si kafe? Kolik chceš cukrů? A nechceš hrozníčka?" (-hroznový víno = mor u nás v práci, ujíždíme na něm všichni, firma by je mohla nakupovat po paletách)... nevím proč, ale ty lidi po tomhle většinou mají tak trochu vyděšený výraz...:D