Zavři oči a věř

14. května 2016 v 22:43 | Sonja
To je TAK trefný, k dnešnímu dni, že to snad ani není možný!
Dokonce ani já jsem neodolala a musím přispět svým slintátem...eh...cintátem...

Ráda bych uvedla na svou obhajobu, ctihodnosti, že jsem průse*ář, zmatkář, kalamity jane a vůbec divník (z anglického stranger). Kolem mě se kupí průse*y, z nichž každej jeden by vystačil na malé soukromé inferno(o tom až někdy). Ale jedeme dál, protože jsem zvědavá, jak tenhle film skončí :)

Když už mám pocit, že se neskutečným způsobem rouhám a nadávám, tak se obvykle stane nějaký, aspoň menší zázrak, který to nějakým způsobem ubalancuje.O čem mluvím ? o čemkoli.
Jsem pohan, dalo by se říci, že i praktikující. Ne nějaký new age a já nevím, co...ale mám svou víru, věřím ve straré Ásy a Vány. Je to moc divný? zkusím to vysvětlit.

Prošla jsem si ateistickým, něcoistickým i křesťanským obdobím. Zvlášť to poslední neskončilo dobře, ale to teď ponechme stranou. Táta se nás snažil vychovávat ateistiky, ale ani u mě, ani u ségry se mu to nepovedlo. Věřím na magii, na moc run, jsem fatalista. Věřím, že osud je předem daný, ale jelikož nemáme tušení, jaký to je, tak musíme neustále pátrat, zkoušet a hledat. Neznamená to, že když je osud daný - tak zůstanu sedět na pr...zadku, jelikož nevím, jestli není mým osudem na té židli umřít...třeba je- ale třeba taky ne.

K pohanství jsem se dostala na škole v Plzni, přes skpolužačku, která mě dostala i k šermířům, vikingům a mytologií povšechně. Ne, samozřejmě, že na stupni dnešního vývoje poznání nevěřím, že by svět vznikl z těla obra Ymiho a mléka krávy Audhumly. Myslím, že tohle jedna z částí, kde si spíš lidé toho věkupřipodobňovali a vysvětlovali věci, kterým nerozuměli.

To však nebrání myšlence existence Bohů. Severský panteon je natolik široký a obsáhlý, že si na své přijde každý. Je sice moc hezké, mít všemohoucího Boha, který umí všechno.Beze sporu. Ale když vás chytne slepé střevo, tak taky radši půjdete ke specialistovi, než ke svému praktikovi do ordinace, ne? A tohle je to samé, pohanští Bohové zde reprezentují ty specialisty.

Jsou mi blízcí tím, že mají lidské vlastnosti. Jsou to moudří, schopní vládci, ale našli by se děvkaři, ožralové, závistníci a Loki, což je kategorie sama pro sebe. Prostě - lidské vlastnosti.
Ač nemám problém pokleknout, když si to někdo zaslouží, či ohnout hřbet, jsem raději, když mohu žádat o laskavost přítele, než pokorně prosit na kolenou.
Na rozdíl od křesťanského Boha na mě nekašlou. Nechci se dotknout žádného křesťana, jejich víru jim neberu, leč...ve chvíli, kdy jsem nejvíc potřebovala podržet, tak se na mě moji zlatí katolíci vykašlali. A bohové? Když se nejvíc rouhám a nadávám, tak obvykle přijde aspoň nějaký dílčí úspěch nebo malý zázrak, a to bych si pak nafakovala. A pořádně.

Dneska dopoledne jsem si přečetla, že se na mě vykašlala moje vedoucí bakalářky. Nadávala jsem jako špaček - ale hned vzápětí se objevili dva lidi, kteří byli ochotní ji vzít a hned - přičemž jeden měl k dispozici témata z historie - takže nebylo, co řešit. Dokonce mi navrhl rovnou první aspoň maličkou konzultaci,pokud na něj počkám po skončení před školou. Chtěla jsem sice domů...ale něco mě zadrželo. A vyplatilo se. Mám vedoucího, který to bere jako koníček, který je historik srdcem i duší a zjevně ví, o čem mluví. Rovnou mi dal řadu typů, který snad sypal z rukávu a já seděla na lavičce, psala div ne těsnopisem, abych to všechno stíhala.
A dál? přijdu domů a zjistím, že mi schváliliv práci i tu mou, pozdě zadanou dovolenou a budu moct jet do Holandska, do Eftellingu. Jestli tohle není malý zázrak, tak už nevím :) !
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 15. května 2016 v 18:12 | Reagovat

dobrý blog, zvu tě na svůj

2 Frog Frog | 15. května 2016 v 22:05 | Reagovat

No vidis Soni, to je prima:) A hezky pojednani o tom tvym vnimani Asatru. Zajimave cteni:)

3 Ten opeřenec Es Ten opeřenec Es | Web | 17. května 2016 v 23:28 | Reagovat

Myslím, že všichni bohové existují. Bohové s velkým B, bohové s malým b, Bůh i bůh, a tak dále. Nestává se totiž to, v co věří taková spousta lidí, skutečným?

4 Lina Dee Lina Dee | E-mail | Web | 13. června 2016 v 2:48 | Reagovat

Inu tak... Když jsem něco chtěla, tak jsem si to vymodlila. Co na tom, že jsem občas dostala políček abych poznala, že to není to, co chci (třeba práce prodejce kreditních karet). Vždycky to nějak se mnou skouleli...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama